Jak parzyć kawę rozpuszczalną?

Jak przygotować kawę rozpuszczalną? Nic prostszego.

Wystarczy wsypać do filiżanki jedną lub dwie łyżeczki granulatu, zalać to wrzątkiem, zamieszać i ewentualnie dodać trochę mleka. Niby tak, ale jednak poprzez wprowadzenie kilku drobnych zmian do tej standardowej techniki parzenia uzyskuje się znacznie lepszy smak i aromat napoju. Odpowiednio zaparzoną kawę rozpuszczalną można przyrównać do tej z ekspresu.

Metoda nr 1 – kawa na ciepło

Najpierw należy podgrzać ok. 200 ml wody. Jeżeli gotuje się ją w czajniku, warto wyłączyć go na chwilę przed rozpoczęciem wrzenia, albowiem kawy nie powinno się zalewać wrzątkiem, a właśnie bardzo gorącą wodą. W momencie, gdy woda będzie się już gotować, do kubka czy filiżanki można wsypać kawowy granulat. Zalecana ilość kawy zawsze jest podana na jej opakowaniu. Zazwyczaj wsypuje się ok. 1-2 łyżeczki granulek na 200 ml wody, ale oczywiście te dawki są tylko przykładowe, bo jeśli ktoś woli mocniejszy napar, śmiało może wsypać do naczynia nawet trzy czubate łyżeczki kawy.

Zanim jednak do kawy rozpuszczalnej doda się gorącą wodę, warto wymieszać ją z niewielką ilością zimnej wody i właśnie tak spróbować ją rozpuścić. Ten mały niepozorny trik powinien wpłynąć korzystnie na smak naparu. Wydobędzie z niego całą głębię, prawdziwy aromat i niepozorną delikatność.

Powinno również zainteresować  Baton proteinowy - jakich wartości dostarcza dla organizmu?

Teraz, gdy granulat został już rozpuszczony, do kubka czy filiżanki można dodać podgrzaną wcześniej wodę i wszystko dokładnie wymieszać. To także dobry moment na uzupełnienie napoju ulubionymi dodatkami, na które – jeśli chce się je zastosować – trzeba zostawić trochę miejsca w kubku. Rozpuszczalna kawa zazwyczaj smakuje najlepiej z niewielką ilością mleka bądź śmietanki oraz cukrem lub miodem. Śmiało można też doprawić ją cynamonem albo kardamonem.

Metoda nr 2 – kawa na zimno

Mimo iż kawa rozpuszczalna kojarzy się z typowym rozgrzewającym napojem, spożywanym głównie do śniadania, można też przygotować ją wersji na zimno. W takiej postaci doskonale schłodzi organizm podczas gorących dni. Przy okazji wejdzie w rolę niskokalorycznego lekkiego deseru, który poradzi sobie z ochotą na słodycze, sprawdzając się jako mała przekąska po normalnym obiedzie.

Dwie łyżeczki kawowych granulek należy wsypać do wysokiej pojemnej szklanki, dodać dowolną ilość brązowego cukru i następnie rozpuścić wszystko w niewielkiej ilości zimnej wody. Jeżeli substancje słabo się rozpuszczają, dozwolone jest dodanie małej ilości wrzątku. Bardzo dobrym pomysłem będzie też wymieszanie takiej kawy w zakręconym słoiczku, którym należy po prostu energicznie potrząsać, imitując w ten sposób działanie zwykłego shakera.

Do kawy następnie należy dolać ok. 150 ml zimnego mleka. Następnie mniejszą porcję mleka (ok. 50 ml) powinno się ubić przy pomocy spieniacza i taką piankę umieścić na wierzchu szklanki. Napój wymaga też oczywiście uzupełnienia sporą garścią kostek lodu. Teraz wystarczy już tylko ozdobić go słomką i ewentualnie udekorować listkami świeżej mięty, by później od razu przejść do jego konsumpcji, zanim lód zacznie się rozpuszczać.

Powinno również zainteresować  Z czego wytwarzane jest salami?

Dodaj komentarz