Mięso wieprzowe – czy jest zdrowe?

Wśród różnych rodzajów mięsa można wyróżnić przede wszystkim mięso wieprzowe. Wiele osób zastanawia się, czy jest ono zdrowe. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z jego specyfiką.

Charakterystyka wieprzowiny

Wieprzowina to mięso pochodzące ze świni. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje tego mięsa. Wśród nich wskazuje się między innymi schab, szynkę, karkówkę, łopatkę wieprzową, polędwiczkę, a także żeberka lub słoninę. Oprócz tego często wykorzystywane są również podroby wieprzowe, które mają dość szerokie możliwości zastosowania podczas przygotowywania różnych potraw. Mięso wieprzowe występuje również w różnych klasach. Różnią się one przede wszystkim standardem mięsa, jego zmatowieniem, a także zawartością tłuszczu. Wieprzowina cieszy się na terenie kraju dość dużą popularnością i stanowi częsty składnik wielu dań. Ceny wieprzowiny nie są wygórowane i zazwyczaj są niższe niż koszty zakupu innych rodzajów mięsa, na przykład drobiu lub wołowiny. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, iż wieprzowina jest dość kalorycznym mięsem, a w jej składzie można znaleźć spore ilości cholesterolu. Jest to mięso dość proste w obróbce oraz przygotowaniu.

Kaloryczność wieprzowiny

Wartości odżywcze wieprzowiny mogą być zróżnicowane i są zależne od rodzaju wybranego mięsa. Najmniej kaloryczna jest szynka, zawiera jedynie sto dwadzieścia kalorii na sto gramów mięsa. Natomiast najwięcej kalorii ma boczek. W stu gramach mięsa znajduje się aż trzysta dwadzieścia kalorii. Bardzo często wybierany jest także schab, który jest uznawany za dość chude mięso. W stu gramach tego rodzaju mięsa znajduje się około stu pięćdziesięciu kalorii. Szynka, schab oraz łopatka to rodzaje mięsa wieprzowego, które w swoim składzie nie zawierają nadmiernej ilości tłuszczu. Dlatego z powodzeniem mogą być stosowane także przez osoby na dietach odchudzających. Natomiast wśród rodzajów mięsa wieprzowego, które mają wyższą zawartość tłuszczu, można wskazać przede wszystkim boczek, ale także karkówkę oraz żeberka.

Powinno również zainteresować  Z czego wytwarzane jest salami?

Wartości odżywcze wieprzowiny

Mięso wieprzowe pełne jest substancji odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego człowieka. Przede wszystkim mięso tego rodzaju stanowi bogate źródło białka, które jest łatwo przyswajane przez organizm. Jednak zawartość białka może się różnić w zależności od wybranego rodzaju wieprzowiny. Najwięcej znajdzie się go w schabie, a najmniej w żeberkach. W wieprzowinie można również znaleźć dość spore ilości cholesterolu, jednak są one bardzo podobne do zawartości tej substancji w innych rodzajach mięsa, na przykład drobiu. Mięso wieprzowe jest także bogate w różnego rodzaju witaminy oraz składniki mineralne. Można w nim znaleźć przede wszystkim witaminy z grupy B, ale także witaminę A oraz E. Wieprzowina zawiera w swoim składzie także korzystne dla zdrowia substancje mineralne, takie jak sód, potas, żelazo oraz cynk. Warto włączyć wieprzowinę do swojego codziennego jadłospisu oraz komponować posiłki z tym rodzajem mięsa.

Dodaj komentarz